Przejdź do głównej treści

Nawigacja Nawigacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

iThemba visit

iThemba visit

Reprezentacja Zakładu Fizyki Medycznej oraz Zakładu Doświadczalnej Fizyki Cząstek i jej Zastosowań tworzących Centrum Teranostyki, prof. Ewa Ł. Stępień, prof. Paweł Moskal, dr Szymon Niedźwiecki oraz dr inż. Magdalena Marzec, miała przyjemność zwiedzić w dniach 27 marca – 1 kwietnia 2023 laboratoria iThemba LABS na zaproszenie dyrektorów i dr Faïçala Azaiez i dr Rudolpha Nchodu oraz kierownika Laboratorium Biofizyki Radiacyjnej dr Randala Fishera.  iThemba Laboratories w pobliżu Kapsztadu (RPA) to zespół laboratoriów akceleracyjnych (Accelerator Based Science – iThemba LABS https://tlabs.ac.za/), w których znajdują się akceleratory cząstek (liniowe i cyklotrony) wykorzystywane jako narzędzia badawcze do badania struktury i właściwości materii oraz do produkcji radioizotopów medycznych, stosowanych do diagnostyki, obrazowania i terapii.
W trakcie 5 dniowej wizytacji zostały wygłoszone seminaria połączone z zapoznaniem się z znajdującymi się w iThemba LABS akceleratorami, m.in. 200-MeV Separated Sector Cyclotron (SSC) zasilany przez dwa cyklotrony o biegunach stałych, mających na celu wstępne przyspieszanie wiązki. W 2023 r. został zapoczątkowany flagowy projekt iThemba South African Isotope Facility (SAIF), mający na celu zwiększenie dostępności wiązek do badań, rozwój nowych obszarów badawczych nad nowymi i innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie leczenia nowotworów i ich wczesnej diagnostyki.
W tej tematyce oba ośrodki iThemba LABS oraz Centrum Teranostyki pragną nawiązać długoterminową współpracę, w ramach której będą opracowywane nowe radiofarmaceutyki opartych o nowe radioligandy, ale również nowatorskie techniki obrazowania i diagnostyki wczesnych stadiów nowotworów.

Zobacz galerię zdjęć